پادکست در ایران
مقایسه بین تاریخچه ابداع و گسترش رادیو و نحوه ورود آن به ایران با تاریخچه پادکست در جهان قابل تامل است. در گذر زمان و رشد سرعت انتقال تکنولوژی و روند جهانی شدن، توسعه فناوری‌های رسانه‌ای هم تغییراتی سریع‌تر یافته است. اگر زمانی رادیو با فاصله 20سال پس از تولید، قدم به ایران گذاشت، امروزه پادکست بعد از یکی دو سال از ابداع آن، خود را در جمع کاربران ایرانی می‌بیند. هرچند در استفاده از اینترنت، کشور ما به لحاظ نداشتن امکانات و زیرساخت‌های لازم تفاوت فاحشی با کشورهای پیشرفته دارد، لیکن از نظر محتوا و استفاده از کارکردهای این وسیله به خصوص در سطح شخصی و فردی، فاصله ما با یان کشورها به زیادی نداشته‌های‌مان نیست. 
در ایران، نخستین پادکست در اواخر سال 1383 راه‌اندازی شد. در این میان، رادیو «هودر»، عبدالقادر بلوچ و محمود بشاش به عنوان پیشگامان این عرصه مطرح شدند. هرچند تحقیقات جامعی درباره تعداد پادکست‌های فارسی و یا تعداد مخاطبان آنها صورت نگرفته، اما با یک جستجو در اینترنت می توان بیش از پنجاه پادکست فعال به زبان فارسی را رصد کرد که در قالب موضوعات مختلف به ارائه محتوا می‌پردازند و مخاطبان به اندازی از آنها استقبال کرده اند که بتوان جایگاه آنان را تثبیت کرد. گرچه در سال 85، سال افول زودهنگام پادکست های فارسی بود، لیکن در سال 86 پادکست های فارسی دوباره اوج گرفتند. در ضمن استقبالی که طی چند سال گذشته از این فناوری شده، و به لطف چندین اتفاق کوچک و بزرگ در سال 1386، باعث شد که پادکست ها بیش از گذشته به جامعه رسانه ای ایران و مخاطبان شان معرفی شوند. 
برگزاری یک نشست علمی درباره پادکست تحت عنوان «پادکست زندگی روزمره» و یا شعار«وبلاگ کافی نیست، پادکست را تجربه کنید» با همکاری صدای جمهوری اسلامی ایران و دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، ورود پادکست به عنوان یک بخش مستقل به نهمین جشنواره بین المللی برنامه های رادیویی، تولید دومین سایت ویژه پادکست‌های فارسی زبان به نام «پارسی کست» و همراهی آن با سایت «آوای پارسیان» که قریب به دو سال ارائه دهنده سرویس و فضای راه اندازی پادکست بود، به همراه برگزاری چندین نشست تخصصی و آموزشی در صدای جمهوری اسلامی ایران و مراکز دانشگاهی از جمله این اتفاقات بود.  
هرچند به دلیل نبود اینترنت پرسرعت برای دریافت های این فایل های حجیم، هنوز پادکست در ایران رسانه ای فراگیر نیست، اما ایجاد موج جدیدی از پادکست های فارسی، نوید شکل گیری نسل دوم پادکست های ایرانی را می دهد. به طور خاص، در چند سال اخیر افزایش مخاطب چشمیگری داشته است و سرویس دهندگان پادکست بسیاری شکل گرفته است. در حال حاضر، تنها در سایت «شنوتو» یک میلیون دقیقه فایل صوتی معادل 320 هزار فایل وجود دارد و روزانه 100 هزار نفر از طریق درگاه وب یا اپلیکیشن های موبایل به پادکست های ارائه شده در آن گوش می دهند. 
تاریخ به روز رسانی:
1399/07/14
تعداد بازدید:
493
آدرس: تهران،  بالاتر از میدان آرژانتین، بلوار نلسون ماندلا، ساختمان شهدای راه آهن
تلفن: 55121    نمابر: 55647086    پیام کوتاه: 3000300    کدپستی: 1519630807    پست الکترونیکی: info@rai.ir
 
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به راه آهن جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Powered by DorsaPortal