انواع پادکست
1- پادکست تک نفره- یک میزبان
پادکست تک نفره ساده‌ترین و مرسوم‌ترین مدل پادکست است و می‌توان نمونه‌های بسیاری از آن را مشاهده کرد. این نوع پادکست، شامل ارائه محتوا توسط یک شخص (میزبان) جلوی میکروفون است. در این نوع پادکست تنها یک شخص حضور دارد که می‌تواند حول موضوعی صحبت کند، تحلیل کند و راهکار ارائه دهد. 

2- پادکست با دو میزبان – میزبانی مشترک:
 این نوع پادکست بیش از دو میزبان دارد و وظایف میزبان میان آنها تقسیم می‌شود و هر کدام بخشی از ارائه کلی را برعهده داشته و در خصوص موضوع نظرات خود را ارائه می‌دهند. پادکست‌های با دو میزبان قابلیت بالایی برای ایجاد فضای کمدی و طنز دارند و در صورتی که بتوانند در کنار زنده نگه داشتن حال و هوای پادکست، محتوای با ارزشی را هم منتقل کنند، شانس بالایی برای پرطرفدار شدن دارند.

3- پادکست مصاحبه‌ای: 
این نوع پادکست دربرگیرنده گفت و گویی دو طرفه بین گوینده و شخص مصاحبه شونده است. در این نوع پادکست، میزبان فرد دیگری را به یکی از قسمت‌های برنامه دعوت می‌کند و با او گفت و گو می‌کند. در پادکست مصاحبه‌ای غالبا محتوایی از پیش آماده نمی‌شود، بلکه میزبان بر اساس سوالاتی که یادداشت کرده است، گفتگویی صمیمانه را پیش می‌برد و اطلاعات بیشتری را از مصاحبه‌شونده دریافت می‌کند که بر اساس آنها سوالات جدیدی را مطرح می‌نماید.

4- پادکست میزگرد: 
در این نوع پادکست تعداد افراد حاضر بیش از دو نفر است. در این نوع پادکست، عموما یک مجری و تعدادی مهمان در پادکست حضور دارند و در خصوص یک موضوع خاص با یکدیگر گفتگو می‌کنند. بیان نظرات موافق و مخالف در حین میزگرد، از جذابیت‌های خاص این نوع پادکست است. این نوع پادکست‌ها معمولا طولانی‌تر هستند و کمتر بین آنها وقفه‌ای وجود دارد.

5- پادکست قصه‌گو: 
این نوع پادکست یکی از پر طرفدارترین فرم‌های پادکست است که در آن یک شخص (میزبان یا راوی) در خصوص موضوع خاصی شروع به داستان‌سرایی می‌کند. پادکست‌های قصه‌گو به دو دسته تقسیم می‌شوند. 
* پادکست قصه‌گوی داستانی: در این نوع پادکست با یک قصه و داستان طرف هستیم. میزبان یا میزبان‌های پادکست در نقش شخصیت‌ها قرار می‌گیرند و داستانی را همانند یک فیلم و سریال پیش می‌برند. 
* پادکست قصه‌گوی غیرداستانی: مدلی مرسوم‌تر نسبت به قصه‌گوی داستانی است که در آن داستانی تعریف می‌شود اما نوع روایت فرق می‌کند. نوع روایت می‌تواند کاملا لحن‌های متفاوت داشته باشد و نکات مختلف از زبان اشخاص متفاوت بیان شود. حتی می توان بریده‌ای از صدای اشخاص دیگر  را پخش کرد. پادکست‌های قصه گوی غیرداستانی می‌تواند نتیجه تحقیق و بررسی روزنامه نگاران و افراد متخصص در مورد یک موضوع باشد. 

6- پادکست ترکیبی: 
این نوع پادکست محصولی از ترکیب چندین مدل محتوای صوتی است. برای مثال در یک پادکست تک نفره ممکن است داستان تعریف شود سپس در خصوص داستان با کسی به عنوان مهمان مصاحبه‌ای هم انجام شود و یا بین آن قطعه‌ای موسیقی پخش می‌شود. این نوع پادکست مانند مجله‌ای صوتی است که بخش‌های مختلف و متنوع آن باعث جذابیت بیشتر آن می‌شود.
تاریخ به روز رسانی:
1399/07/14
تعداد بازدید:
762
آدرس: تهران،  بالاتر از میدان آرژانتین، بلوار نلسون ماندلا، ساختمان شهدای راه آهن
تلفن: 55121    نمابر: 55647086    پیام کوتاه: 3000300    کدپستی: 1519630807    پست الکترونیکی: info@rai.ir
 
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به راه آهن جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Powered by DorsaPortal