1399/07/23
افتتاح نمایشگاه دائمی جهاد خودکفایی صنعت ریلی
مراسم افتتاح نمایشگاه دائمی جهاد خودکفایی صنعت ریلی با حضور وزیر راه و شهرسازی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران و جمعی از نمایندگان مجلس و مقامات کشوری و لشگری در ایستگاه راه آهن تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران در این مراسم تفاهم نامه حمایت از ایجاد و توسعه همکاری های مشترک راهبردی در حوزه تولید و تامین مالی و سرمایه گذاری در راستای تامین نیازمندی‌های شرکت راه‌آهن، تامین قطعات و مجموعه‌های صنعتی مورد نیاز شرکت راه‌آهن، بومی سازی مواد و قطعات مورد نیاز شرکت راه‌آهن با هدف ایجاد استقلال صنعتی و بی اثر سازی تحریم‌های ظالمانه منعقد شد. همچنین نمایشگاه دائمی جهاد خودکفایی صنعت ریلی افتتاح شد.
 
سعید رسولی، معاون وزیر راه و شهرسازی در این مراسم از امضای تفاهم‌نامه همکاری بین وزات دفاع و راه‌آهن در تولید قطعات ناوگان ریلی خبر داد و گفت: وزارت دفاع ظرفیت‌های قوی در تولید قطعات انواع ناوگان دارد.
مدیرعامل راه آهن یادآور شد: از سال گذشته حمایت از تولید داخل با حمایت وزیر راه و شهرسازی به صورت جدی در دستورکار راه آهن قرار گرفت. تلاش شده همه ظرفیت های تولید قطعات و تجهیزات ریلی احصاء شود و در این راستا سامانه جامع رونق و جهش تولید در صنعت ریلی در سایت راه آهن بارگذاری شد.
مدیرعامل راه آهن افزود: در سامانه جامع رونق و جهش تولید صنعت ریلی چهار هزار قطعه تولید داخل در حوزه ریلی با مشخصات فنی و نام تولیدکننده بارگذاری شده است. این قطعه ها زمانی وارد کشور می شد و مصرف کننده از تولید داخل آن خبر نداشت.
رسولی ادامه داد: همچنین قطعاتی از ناوگان ریلی که در داخل تولید نمی شود و واردات داریم نیز در این سامانه معرفی شده است تا شرکت های دانش بنیان داخلی با حمایت شرکت راه آهن برای تولید این قطعات گام بردارند.
وی با اشاره به راه اندازی نمایشگاه دائمی جهاد خودکفایی صنعت ریلی در محل بازسازی و نوسازی ناوگان ریلی در تهران گفت: در این نمایشگاه که با حضور وزیر راه و شهرسازی و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افتتاح شد، قطعات ریلی ساخته شده در داخل در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می شود. همچنین قطعاتی که هنوز وارد می شود نیز در معرض دید عموم قرار می گیرد تا صنعتگران ببینند و در صورت امکان نسبت به تولید آن اقدام کنند.
رسولی با بیان این که این نمایشگاه دائمی خواهد بود، گفت: بخشی را برای گفت وگوی تولیدکننده و مصرف کننده در نظر گرفته ایم و تلاش شده است توانمندی داخلی در حوزه ریلی به نمایش گذاشته شود.
رسولی با اشاره به امضا سند تفاهم راهبردی بین شرکت راه آهن و وزارت دفاع گفت: در این باره جلسات مکرر برگزار شد. ما توانمندی زیادی در حوزه دفاعی داریم و وزارت دفاع در حوزه های های تک، بخش هوایی و بخش دریایی توفیقات خوبی دارند و ما هم تلاش کردیم در قالب این سند همکاری، بهترین بهره را از این ظرفیت صنایع دفاعی داشته باشیم. امروز این سند امضا می شود و در تعامل نزدیک بین راه آهن و وزارت دفاع نیازمندی های راه آهن با تکیه بر توان داخل تأمین می شود.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه این مراسم گفت: با همت صنعتگران و فعالان صنعت ریلی طرح تولید داخل در صنعت ریلی را شتاب داده ایم و از همکارانم در شرکت راه آهن تشکر می کنم که هر ماه مراسم افتتاح و بهره برداری از ناوگان جدید ریلی را برگزار می کنند و این موضوع تبدیل به یک نهضت در راه آهن شده است.
محمد اسلامی تاکید کرد: حلقه استفاده حداکثری از ظرفیت ها و توان داخل با افتتاح نمایشگاه دائمی خودکفایی صنعت ریلی تکمیل می شود و در شرایطی که در جنگ اقتصادی قرار داریم توجه جدی به تولید داخل بسیار راه گشا خواهد بود.
وی یادآور شد: با عضویت ایران در cis و امضای تفاهم نامه های یک و چند جانبه نگاه ویژه ای به ترانزیت ریلی داریم.
وی ادامه داد: همچنین یکی از مهمترین مسیرهای ریلی کشورمان تکمیل کریدور شمال – جنوب با اتصال چابهار به شبکه ریلی است که بزرگترین پروژه ریلی کشور محسوب می‌شود.
اسلامی همچنین از افتتاح راه‌آهن خواف- هرات در ماه آینده خبر داد و گفت: از ماه آینده ارتباط ریلی بین ایران و افغانستان برقرار می‌شود.
محمد اسلامی با بیان اینکه تا پایان دولت چهار استان دیگر به شبکه ریلی متصل می‌شوند، اظهار داشت: تا پایان عمر دولت دوازدهم استان‌های اردبیل، کردستان، خراسان شمالی و چهارمحال و بختیاری به شبکه ریلی متصل خواهند شد.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این مراسم گفت: از زحمات و تلاش های شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و وزرات راه و شهرسازی تشکر می کنم و بسیار خوشحالم که راه جهاد خودکفایی را انتخاب کرده اند.
امیر حاتمی افزود: دشمنان ملت ایران، تمام سعی خود را به کار گرفته اند تا با جنگ اقتصادی ما را تسلیم کنند اما ما با راه جهاد به جنگ آنان رفته ایم و در پایان راه پیروزی و سرافرازی با ملت ایران خواهد بود.
وی تاکید کرد ما با تمام امکاناتمان در وزارت دفاع پشتیبان، همراه و پشتیبان وزارت راه و راه آهن در راه خودکفایی صنعت ریلی هستیم.
تعداد بازدید:
74
آدرس: تهران،  بالاتر از میدان آرژانتین، بلوار نلسون ماندلا، ساختمان شهدای راه آهن
تلفن: 55121    نمابر: 55647086    پیام کوتاه: 3000300    کدپستی: 1519630807    پست الکترونیکی: info@rai.ir
 
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به راه آهن جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Powered by DorsaPortal